  3. Palm Angels STYLE 19 PERJ019S25PLA0010900 Eyeglasses Grey 51mm
Palm Angels STYLE 19 PERJ019S25PLA0010900 Eyeglasses Grey 51mm
Palm Angels
or pay in 4 interest-free installments with
AfterpayLearn More
Product Size: 51-21-145
Upgrade your eyewear game with Palm Angels Eyeglasses STYLE 19 in Grey. These stylish frames feature a sleek design in a versatile color. 51-21-145 mm. Available at Lens & Luxe.
Size
Brand
Palm Angels
Color
Grey
Model
STYLE 19
Rxable
Yes
Color Code
PERJ019S25PLA0010900
Manufacturer
Mondottica
Shipping Time
10-14 Days Shipping
Country Made In
Italy
Product Category
Eyeglasses
Eyeglass Frame Size Guide
There are three numbers printed on eyeglass frames that represent size:
  • Lens Width (first number): The horizontal width of each lens, usually between 40-62 mm.
  • Temple Length (third number): The length of the arms from hinge to tip, usually 120-150 mm.
Example: If your frame shows 52 ▢ 18 140:
  • 52 mm = lens width
  • 18 mm = bridge width
  • 140 mm = temple length
Some brands use a small square ▢ instead of a dash between the first two numbers.
Afterpay
Face Shape Guide for Eyeglasses
Size
Brand
Color
Grey
Model
STYLE 19
Rxable
Yes
Color Code
PERJ019S25PLA0010900
Manufacturer
Mondottica
Shipping Time
10-14 Days Shipping
Country Made In
Italy
Product Category
Eyeglasses
Eyeglass Frame Size Guide
  • 52 mm = lens width
  • 18 mm = bridge width
  • 140 mm = temple length
Afterpay
100% Authentic
100% Authentic
Directly sourced from the makers, our eyewear is rigorously inspected for quality and authenticity.
Buy Now, Pay Later
Buy Now, Pay Later
Shop now and pay later in four interest-free installments. Available online.
Easy Returns
Easy Returns
Enjoy easy, convenient, and hassle-free 30-day returns with us.
Related products
Related products
Palm Angels STYLE 19 Eyeglasses Havana 51mm Unisex
60% OFF
Palm Angels STYLE 7 Eyeglasses Light Green 53mm Unisex
60% OFF
Palm Angels STYLE 13 PERJ013S25PLA0010900 Eyeglasses Black Grey 48mm
60% OFF
Palm Angels STYLE 1C Eyeglasses Black 53mm Men
60% OFF
Palm Angels STYLE 14 PERJ014S25PLA0012400 Eyeglasses Light Havana 54mm
60% OFF
Palm Angels STYLE 1A Eyeglasses Havana 51mm Men
60% OFF
Palm Angels STYLE 1B Eyeglasses Havana 49mm Unisex
60% OFF
Palm Angels STYLE 1D Eyeglasses Light Havana 52mm Women
60% OFF
Palm Angels STYLE 12 Eyeglasses Black Light Blue 51mm Unisex
60% OFF