  3. SALT. MACKEN-52 BK Eyeglasses Black-demo 52mm
SALT. MACKEN-52 BK Eyeglasses Black-demo 52mm
SALT. MACKEN-52 BK Eyeglasses Black-demo 52mm _Case
SALT.
or pay in 4 interest-free installments with
AfterpayLearn More
Product Size: 52-17-145
Size
Brand
SALT.
Color
Black-demo
Model
MACKEN-52
Rxable
Yes
Color Code
BK
Manufacturer
Shipping Time
10-14 Days Shipping
Country Made In
Japan
Product Category
Eyeglasses
Eyeglass Frame Size Guide
There are three numbers printed on eyeglass frames that represent size:
  • Lens Width (first number): The horizontal width of each lens, usually between 40-62 mm.
  • Temple Length (third number): The length of the arms from hinge to tip, usually 120-150 mm.
Example: If your frame shows 52 ▢ 18 140:
  • 52 mm = lens width
  • 18 mm = bridge width
  • 140 mm = temple length
Some brands use a small square ▢ instead of a dash between the first two numbers.
Afterpay
Face Shape Guide for Eyeglasses
Size
Brand
Color
Black-demo
Model
MACKEN-52
Rxable
Yes
Color Code
BK
Manufacturer
Shipping Time
10-14 Days Shipping
Country Made In
Japan
Product Category
Eyeglasses
Eyeglass Frame Size Guide
  • 52 mm = lens width
  • 18 mm = bridge width
  • 140 mm = temple length
Afterpay
100% Authentic
100% Authentic
Directly sourced from the makers, our eyewear is rigorously inspected for quality and authenticity.
Buy Now, Pay Later
Buy Now, Pay Later
Shop now and pay later in four interest-free installments. Available online.
Easy Returns
Easy Returns
Enjoy easy, convenient, and hassle-free 30-day returns with us.
Related products
Related products
SALT. ALDAN-54 GLC Eyeglasses Glacier-demo 54mm
80% OFF
SALT. ALDAN-51 AR Eyeglasses Antique rose-demo 51mm
80% OFF
SALT. ALDAN-51 BK Eyeglasses Black-demo 51mm
80% OFF
SALT. HAYES-51 ROK Eyeglasses Rose Oak-demo 51mm
80% OFF
SALT. MADISON CPHG Eyeglasses Copper 54mm
80% OFF
SALT. GARLAND-51 AR Eyeglasses Antique Rose-demo 51mm
80% OFF
SALT. ALDAN-51 AGLC Eyeglasses Amber glacier-demo 51mm
80% OFF
SALT. MADISON IBAS Eyeglasses Ib 54mm
80% OFF
SALT. MADISON RDAG Eyeglasses Redwood 54mm
80% OFF
SALT. GARLAND-51 MBK Eyeglasses Matte Black-demo 51mm
80% OFF