  3. Lightec 30179L-MG13-51 Eyeglasses 51mm Men
Lightec 30179L-MG13-51 Eyeglasses 51mm Men
Lightec 30179L-MG13-51 Eyeglasses 51mm Men 2
Lightec
or pay in 4 interest-free installments with
AfterpayLearn More
Product Size: 51-20-145
Same Day ShippingSame Day Shipping
Size
Brand
Lightec
Model
30179L-MG13-51
Gender
Men
Rxable
Yes
Manufacturer
Morel
Shipping Time
Same Day Shipping
Frame Material
ACETATE
Country Made In
China
Product Category
Eyeglasses
Eyeglass Frame Size Guide
There are three numbers printed on eyeglass frames that represent size:
  • Lens Width (first number): The horizontal width of each lens, usually between 40-62 mm.
  • Temple Length (third number): The length of the arms from hinge to tip, usually 120-150 mm.
Example: If your frame shows 52 ▢ 18 140:
  • 52 mm = lens width
  • 18 mm = bridge width
  • 140 mm = temple length
Some brands use a small square ▢ instead of a dash between the first two numbers.
Afterpay
Face Shape Guide for Eyeglasses
Size
Brand
Model
30179L-MG13-51
Gender
Men
Rxable
Yes
Manufacturer
Morel
Shipping Time
Same Day Shipping
Frame Material
ACETATE
Country Made In
China
Product Category
Eyeglasses
Eyeglass Frame Size Guide
  • 52 mm = lens width
  • 18 mm = bridge width
  • 140 mm = temple length
Afterpay
100% Authentic
100% Authentic
Directly sourced from the makers, our eyewear is rigorously inspected for quality and authenticity.
Buy Now, Pay Later
Buy Now, Pay Later
Shop now and pay later in four interest-free installments. Available online.
Easy Returns
Easy Returns
Enjoy easy, convenient, and hassle-free 30-day returns with us.
Related products
Related products
Lightec 30093L NB12 Eyeglasses Black  Men
89% OFF
Lightec 30093L MG11 Eyeglasses Brown  Men
89% OFF
Lightec OMICRON 62 NR04 Eyeglasses Black 52mm Men
89% OFF
Lightec OMICRON 59 RG09 Eyeglasses Dark Red 55mm Men
89% OFF
Lightec LT 3D PRINTED 1 RG09 Eyeglasses Red 54mm Men
89% OFF
Lightec OMICRON 59 NG01 Eyeglasses Black 51mm Men
89% OFF
Lightec OMICRON 29 NG21 Eyeglasses Black 54mm Men
89% OFF
Lightec OMICRON 29 BB22 Eyeglasses Dark Blue 54mm Men
89% OFF
Lightec OMICRON 59 MO08 Eyeglasses Dark Brown 55mm Men
89% OFF
Lightec OMICRON 59 BO02 Eyeglasses Blue 51mm Men
89% OFF