  3. Optika OM-119-GOLD-51 Eyeglasses Gold Unisex
Optika OM-119-GOLD-51 Eyeglasses Gold Unisex
Optika
or pay in 4 interest-free installments with
AfterpayLearn More
Product Size: 51
Same Day ShippingSame Day Shipping
Get the stylish OM-119-GOLD-51 Optika Eyeglasses in Gold for men and women. Featuring a 51 mm frame, these glasses are perfect for everyday wear. Available at Lens & Luxe.
Size
51
Brand
Optika
Color
Gold
Model
OM-119-GOLD-51
Gender
Unisex
Rxable
Yes
Manufacturer
Shipping Time
Same Day Shipping
Country Made In
Italy
Product Category
Eyeglasses
Eyeglass Frame Size Guide
There are three numbers printed on eyeglass frames that represent size:
  • Lens Width (first number): The horizontal width of each lens, usually between 40-62 mm.
  • Temple Length (third number): The length of the arms from hinge to tip, usually 120-150 mm.
Example: If your frame shows 52 ▢ 18 140:
  • 52 mm = lens width
  • 18 mm = bridge width
  • 140 mm = temple length
Some brands use a small square ▢ instead of a dash between the first two numbers.
Afterpay
Face Shape Guide for Eyeglasses
Size
51
Brand
Color
Gold
Model
OM-119-GOLD-51
Gender
Unisex
Rxable
Yes
Manufacturer
Shipping Time
Same Day Shipping
Country Made In
Italy
Product Category
Eyeglasses
Eyeglass Frame Size Guide
  • 52 mm = lens width
  • 18 mm = bridge width
  • 140 mm = temple length
Afterpay
100% Authentic
100% Authentic
Directly sourced from the makers, our eyewear is rigorously inspected for quality and authenticity.
Buy Now, Pay Later
Buy Now, Pay Later
Shop now and pay later in four interest-free installments. Available online.
Easy Returns
Easy Returns
Enjoy easy, convenient, and hassle-free 30-day returns with us.
Related products
Related products
Optika OM 102 Eyeglasses Brn  Unisex
84% OFF
Optika OM 120 Eyeglasses Bur  Unisex
84% OFF
Optika OP 103 Eyeglasses Brown  Unisex
84% OFF
Optika OM 115 Eyeglasses Brn  Unisex
84% OFF
Optika OM 125 Eyeglasses Matte Blue  Unisex
84% OFF
Optika OM 119 Eyeglasses Brn  Unisex
84% OFF
Optika OM 126 Eyeglasses Matte Brown  Unisex
84% OFF
Optika OM 106 Eyeglasses Brn  Unisex
84% OFF
Optika OM 122 Eyeglasses Navy  Unisex
84% OFF